14 Mart 2018 Çarşamba

SADAKAT

“Ey insanlar! Biz sizi bir erkekle bir kadından yarattık. Birbirinizi tanıyıp sahip çıkmanız için milletlere, sülalelere ayırdık. Şunu unutmayın ki Allah'ın nazarında
 en değerli, en üstün olanınız, takvada en ileri olandır. Muhakkak ki Allah her şeyi bilir, her şeyden hakkıyla haberdardır” (49/ EL-HUCURÂT -13)
Allah’ın ayetinden yola çıkarak millet sevgisine gelmek istiyorum.
Cenab-ı Allah Kuran-ı Kerim’de: “Birbirinizi tanıyıp sahip çıkmanız için milletlere, sülâlelere ayırdık” diyor.
Bu ifadeden, “milletinizi sevin ve milletinize sahip çıkın” sonucu çıkmaz mı? Elbette çıkar.
Dolayısıyla Allah, “milletinizi sevin ve milletinize sahip çıkın” diyor.
Biz milliyetçiler olarak milletimizi sevdik ve bu duyguya da “Türk Milliyetçiliği” dedik.


Türk milliyetçiliğinin bir doktrin haline getirilmesinin öncülerinden Başbuğumuz merhum Alparslan Türkeş Türk milliyetçiliğini:
“Türk milletinden olmak, Türk milletini sevmek ve Türk devletine sadakatle hizmet aşkı taşımak, vatan bağlılık duygusu içinde bulunmak ve Türk milletinin yükselmesi için elinden gelen her fedakârlığı yapmak ve çalışmak duygusu ve şuurudur. Bu duygu ve şuuru taşıyan herkes Türk'tür. Kalbinde yabancı başka bir milletin özlemini, özentisini taşımayan, kendisini Türk hisseden, Türklüğü benimseyen ve Türk Milletine, Türk devletine hizmet aşkı taşıyan herkes Türk'tür” diyerek tarif ediyor;
“Bizim milliyetçiliğimiz, Türk milletine karşı duyulan derin ve köklü bir sevgi ve Türk milletinin içinde bulunduğu müşkül durumdan bir an önce en modern, en ilmi metotlarla çıkarılarak en kısa yoldan modern uygarlığın en ön safına geçirilmesini sağlama duygusundan kuvvet alır” diyerek de işlemeye çalışıyordu.
Bununla birlikte merhum Başbuğ, milliyetçilik anlayışında eğer başka milletlere karşı kin, nefret ve öfke duygusu varsa, böyle bir milliyetçiliği de kabul etmiyordu. Çünkü milliyetçilik, kendi milletine derin bir sevgi beslemenin yanı sıra diğer milletlere karşı hoşgörüyü de kapsamaktaydı.
Bu anlatım ışığında, “Türk Milliyetçisiyim” demeyi diğer milletlere karşı bir üstünlük değil, Türk Milletini seviyor olmanın engin bir sevinci ve övünç ifadesi olarak kabul etmek daha doğru olacaktır.
Çünkü milliyetçi olmak diğer milletlerden üstün olmak fikri değil, kendi milletini sevme ve mensup olma duygusudur.
Bir insan Allah’ın ayetinde belirttiği gibi kendi milletini severek milliyetçi olmakla birlikte iyi insan olup takvada da ileri olabilir.
Kendilerine her zaman dini alet edenler milliyetçiliği ayaklar altına alıp bir de bunu dinsel motifler le süslemeye çalışıyorlar ya bu yazıyı kaleme alma nedenim de bunlara bir cevap verme arzusudur.
Hem de Allah’ın sözünden cesaret alarak.

Sevgiyle kalın
S.DEVİREN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder