16 Mart 2018 Cuma

TÜRK İSTİKLAL MARŞI

Görüntünün olası içeriÄŸi: 1 kiÅŸi, yazı'Allah bu millete bir daha ne güftesi ile ne bestesi ile yeniden İstiklal Marşı yazdırmasın'
"Milli ve dini değerler, milletlerin birlik ve beraberliğini sağlayan en önemli unsurlardır. Milli ve dini bayramlar, dini kandiller ve geceler, vatan, millet, devlet, bayrak, milli oyunlar ve milli marşlar, ortak milli ve dini değerlerimizdir..
İstiklâl marşları, milletlerin buhranlı devirlerinde doğarlar ve o devirlerin duygu, heyecan ve arzularını yansıtırlar. Türk İstiklâl Marşı da, milletimizin İstiklal Savaşı'nda ortaya koyduğu hürriyet ve istiklal aşkını ifade eder..

Milli Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un yazdığı İstiklâl Marşı, milletimizin milli ve manevi duygularına ve vatan sevgisine tercüman olmaktadır..

Bu marş, I. Meclisin 12 Mart 1921 tarihli oturumunda dört defa ayakta dinlenerek Türk İstiklâl Marşı olarak kabul edilmiştir..

Akif, İstiklal Marşı’nı, kahraman ordumuza ithaf etmiş ve bu marş için “O benim değil, milletimin malıdır” diyerek şiirlerini topladığı tek eseri Safahat’a almamıştır..

Ömrünün son günlerinde, hasta yatağında kendisini ziyarete gelen bir dostunun “Acaba, yeniden yazılsa daha iyi olmaz mı?” sorusuna verdiği cevap oldukça manidârdır.. "Onu bugün ben bile yazamam.. Allah bir daha bu millete bir İstiklâl Marşı yazdırmasın.."

1930 yılında milli marşın bestesi değiştirilerek, Osman Zeki Üngör'ün bestelediği marş kabul edilmiştir.. İstiklâl Marşı, 1930 yılından günümüze kadar, 88 yıldır Osman Zeki Üngör'ün bestesi ile söylenmektedir..

1982 Anayasası’nın, değiştirilemeyecek üç maddesinden biri olan 'III. Devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti' başlıklı 3. Maddesinde;

"Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Millî marşı “İstiklâl Marşı”dır. Başkenti Ankara’dır” denilmektedir..
Görüldüğü gibi İstiklâl Marşı, Anayasa’nın koruması altına alınmış milli değerlerden biridir.. Marş, güftesi ve bestesi ile bir bütündür.. Beste değişikliği yasal olarak mümkün değildir..
Toplumda bu kadar kutuplaşma ve bölünmenin olduğu bir ortamda, milli birliğimizi sağlayan önemli bir milli değerimizle oynama, fayda yerine zarar getirecektir.. Bu sebeple, İstiklâl Marşı ile oynamayalım.."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder