3 Nisan 2019 Çarşamba

BİZ NEREDE YANLIŞ YAPTIK

Demokratik toplumların olmazsa olmaz ilkesi, yöneticilerin seçimle gelmesi ve dolayısıyla demokratik seçimlerin yapılmasıdır. Ülkemiz, mahalli idare seçimleri olsa da yeni bir seçim dönemini geride bırakmış, sandık seçim sonuçları da açıklanmaya başlanmıştır. Demokrasinin diğer bir güzelliği de oy verdiğimiz kişi seçilmemiş olsa da sandıktan çıkan kişiye ve onu seçenlere saygı duymaktır. “Benim oy verdiğim kişi seçilirse sonuçları kabul ederim, yoksa diğerlerini tanımam” gibi bir yaklaşım demokrasilerde yer bulamaz. Bundan sonra hepimize düşen görev, her kim seçilmiş ise gerek ona ve gerekse seçmenlerine saygı duymaktır.
Seçimler bir son değildir. Biz, istediğimiz kişi seçilsin ya da seçilmesin bir arada yaşamaya devam edeceğiz. Ayrılmak ve birbirimizi terk etmek gibi bir niyetimiz bulunmamaktadır. Bu nedenle de birbirimize karşı daha duyarlı daha ölçülü ve daha saygılı olmalıyız. İnsanları yanlış tanıtıcı ya da aşağılayıcı hakaretamiz sözler sarf etmek arkadaşlığa da komşuluğa da akrabalığa da ülküdaşlığa da yakışmaz. Bugün farklı yerlerde bulunan iki kişinin daha sonra aynı yerde ve safta olmayacağının bir garantisi var mıdır? Keskin çizgilerle birbirinden ayrılan, bundan da öte düşman olan insanlar, yarın nasıl birbirinin yüzüne bakacaklar?
Partilerin geçici; ideallerin, vefanın, dostluğun, hülasa insanlığın baki olduğunu bu seçimler göstermiştir. Bir partide bulunup diğerine karşı oradan haykırmanın doğru bir davranış olmadığını, umarım haykıranlar bile anlamıştır.
Siyaset, farklı düşüncelerin ortaya konulması ve ifade edilmesi ile ivme kazanan bir sanattır. Seçimlerin mağlubu olmaz. Galibi ise millettir. Mağlup olduğunu düşünen taraf, karşıdakileri suçlamaktansa “Biz nerede yanlış yaptık” diyerek şapkasını önüne koyup düşünmelidir. Seçelim ya da seçilelim demokratik olgunluk bunu gerektiriyor.
Sevgiyle kalın

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder