3 Nisan 2019 Çarşamba

BUGÜN ALLAH İÇİN NE YAPTIN

Yıllardır bu soruyu yazılı olarak görür, sözlü olarak duyarız.
Anlamı muğlak olan bu soruyu iyi niyetli biri sanki Allah’ın emirlerinden hangisini yaptın veya Allah’ın rızasını kazanmak için ne yaptın gibi anlarken, bu soruyu ısrarla soran ve sürekli ön plana çıkaranlar, özellikle de tarikat, cemaat, şıh, şeyh müritleri farklı anlamda, farklı amaçlarla sorarlar. Hatta bu soruyu bir slogan veya parola haline getirmişlerdir.
Bunu nereden biliyorum?
Çünkü bu soruyu bana yönelten zevatlara defalarca ben de şu soruyu yönelttim.
“Ben bugün Allah için bir şey yapmadım, sen ne yaptın?”
Cevaplar ekseriyetle şöyleydi:
“Namaz kıldım” Oruç tuttum” “Tespih çektim” “Zikir çektim” “Şeyhime hizmet ettim” “Kuran okudum ya da dinledim (Arapça olarak)” vs. vs.
Peki, iyi de Allah'ın bunlara ihtiyacı var mı, bunlar Allah'a bir şey kazandırır mı? Allah insandan istediği şeyleri kendisi için mi, insanlık için mi istiyor? Kıldığın namazı niye kıldığını düşünmüyor, bilmiyorsan, okuduğun Kuran'ı anlayıp yorumlayamıyorsan, Allah için veya kendin için nasıl bir şey yapmış oluyorsun?
Oysa doğru olan ve beklediğim cevaplar; insanlığa hizmet ettim, çevreme faydalı oldum, temiz tuttum, ilim tahsil ettim, okudum, araştırdım, düşündüm, kendimi geliştirdim, ahlaklı oldum, gelişime katkı sundum, ürettim, Allah’ın yarattıklarının tümüne saygılı ve zararsız oldum, dürüst oldum, haksızlıkla mücadele ettim, bana din diye söylenen şeyleri sorguladım, doğruyu bulmaya çalıştım ve hepsinin sonucu olarak Allah'ın bana verdiği ruhun tekamülüne çalıştım, şeklindeydi ama bunları diyemiyorlardı.
Diyemezlerdi, çünkü bağlı oldukları tarikat, şıh, şeyh gibi ıvır zıvırların, onlara sunduğu dinle, aslında kendilerinin amaçlarına ve keselerine faydalı olacak şeyleri kılıfına uydurarak, yapılanın Allah için yapıldığına, bunlar yapılırsa ahirette onlara yardımcı olunacağına inandırmışlardı. Dolayısıyla cehaletinden bunlara inanlar ya da hinliğinden bu işten menfaat devşirenler de “Bugün Allah için ne yaptın?” sorusunu sürekli gündemde tutarlar.
Hatta öyle ki bu dangalakların fanatikleri, Allah için insan boğazı kesip "Bugün Allah için kafir öldürdüm" diyebilenlerdir.
Peki, Allah Kuran’da kendisi için bir şey yapılmasını mı istiyor, yoksa kulun kendi kendisi ve çevresi için bir şeyler yapmasını mı istiyor? Sadece yapılacakları mı söylüyor? Kulun yapmaması gerekenleri söylemiyor mu? Söylüyor tabi ki…
O halde eğer o hinoğluhinler gibi değil, “Bugün Allah için ne yaptın?” sorusunu iyi niyetle sorulmuş soru olarak algılıyorsanız, “Bugün Allah için ne yapmadın?” sorununu da sormanız gerekmez mi?
Bu bilerek veya bilmeyerek art niyetli olan zevatların kendi anladıkları anlamda sordukları bu tuzaklı soru aslında Allah’a küfür ve hakarettir.
Din dünya içindir ve Allah’ın dininde istedikleri ve istemedikleri de insan ve dünya içindir, kendisi için değil. Bu istediklerinin de öncelikli olanları vardır ki ilk emri “Oku, araştır, öğren” olan Kuran’la söylüyor bunları…
Ve cümle yaratılanlara yaptıklarımızdan ve yapmadıklarımızdan hesaba çekileceğiz. Kimlere destek veya köstek olduğumuzdan, kefil olduğumuzdan ve tercihlerimizden de tabi ki...
Yani bunlara göre, kainatı yaratan, “ol” deyince her şey olan, “yok ol” deyince yok eden sınırsız güç, insanoğlunun ne yaparsa yapsın, ne bir dirhem yükseltebileceği, ne bir dirhem indirebileceği Allah; bu geri zekalı kullardan kendisi için bir şeyler istiyor, bundan fayda umuyor, onlar da Allah için o gün bir şeyler yapıyorlar ve bana da soruyorlar “Bugün Allah için ne yaptın?” diye…
Hadi oradan şebelekler!..
Asıl soru şu: Bugün insan olmak için ne yaptınız?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder